Kiégés nyáron?!
Sokat olvasni a burnout-ról, mint a nagy nyomás alatt dolgozók betegségéről. Könnyen gondolhatjuk, hogy a nyaralás, a szabadság megoldja a problémát, hiszen pihenünk, lazulunk, nem kell a munkahelyi gondokkal foglalkoznunk.
Ez igaz is lehet enyhébb esetekben, melyeket csupán az átmeneti túl nagy terhelés okozott.
De mi van akkor, ha állandósul a túl sok stressz és nincs mód arra, hogy csökkentsük azt? Ilyenkor sajnos a vízpartra is magunkkal visszük a szorongást, aggódást, hogy mi lesz, ha visszatérünk a nyaralásról – így valójában nem tudunk pihenni. Lelki akkumulátorunk csak 5-10 %-ra töltődik fel, mely aztán hamar újra lemerül…
A kiégés kialakulásában számos tényező játszhat szerepet:
- Túlzott munkahelyi nyomás: hosszú munkaórák, állandó határidők és nagy felelősség
- Munka és magánélet egyensúlyának hiánya: ha a munka túl sok időt vesz el a magánélettől, a pihenés és kikapcsolódás hiánya elősegíti a kiégést
- Támogatás hiánya: a kollégáktól, vezetőktől vagy családtól nem kapjuk meg a gyakorlati és érzelmi támogatást
- Magas elvárások önmagunkkal szemben, perfekcionizmus
Látható, hogy a kiégést valójában pszichés tényezők okozzák, ezért ezeknek kell megváltoznia ahhoz, hogy ne csupán átmeneti feltöltődést hozzon a nyaralás, hanem valóban ki tudjon simulni az idegrendszerünk.
Mit lehet tenni?
- Önismeret fejlesztése: Fontos felismerni a kiégés jeleit, és tudatosítani, hogy segítségre van szükség. Az önismeret és az érzelmi intelligencia fejlesztése segíthet ebben.
- Munka és magánélet egyensúlyának javítása: Rendszeresen szánjunk időt a pihenésre és kikapcsolódásra. A munkaidő megfelelő beosztása, szabadidős tevékenységek beiktatása és a munkahelyi terhek csökkentése mind hozzájárulhat a jobb egyensúlyhoz.
- Stresszkezelési technikák elsajátítása: A meditáció, jóga, relaxációs gyakorlatok és a rendszeres testmozgás mind hatékony stresszkezelési módszerek. Ezek segítenek csökkenteni a feszültséget és javítani az általános közérzetet.
- Támogatás keresése: Beszéljünk a problémáinkról kollégákkal, barátokkal vagy családtagokkal. Önmagában az, hogy elkezdünk beszélni valakivel arról, mi nyomaszt, megkönnyebbülést hoz, mert érezzük, hogy nem vagyunk egyedül a gondunkkal.
- Szakmai segítség igénybevétele: Ha a kiégés súlyos, érdemes szakemberhez, például pszichológushoz vagy coach-hoz fordulni. Ők segíthetnek a kiégés okainak feltárásában és a megfelelő kezelési stratégia kialakításában.
Súlyosabb esetben (ha akár már alkoholhoz vagy gyógyszerhez nyúlunk a feszültség csökkentése érdekében) elvonulás-jellegű terápiát javaslunk. A külső ingerek átmeneti kizárása intenzív lelki munkát tesz lehetővé, mely ráébreszt a burnout-ban játszott saját szerepünkre.